Şeffaf Plak Invisalign

Invisalign, ortodontik tel tedavisi ile diş düzeltimi yerine hastanın şeffaf plaklar kullanarak dişlerini düzeltebildiği bir tedavi biçimidir.

Invisalign Sistemi

Oklüzyonun  (kapanmanın) ayarlanması için bir dizi çıkarılabilir ayarlayıcının kullanımı  yeni değildir. Invisalign yöntemi, ilk olarak 1940’larda tanıtılan ve 1970’lerde yeniden ziyaret edilen ve dişlerin optimal konumunu belirlemek için bir dizi diş izlenimi gerektiren bir konsepte dayanmaktadır. Güncelleme yöntemi öncekilerden daha basittir ve ilk konsültasyon sırasında çekilen dişlerin yalnızca bir dizi baskı ve fotoğrafını gerektirir.

Bu izlenimler, dişlerin kademeli olarak nasıl hareket ettirilebileceğine dair üç boyutlu bir bilgisayar projeksiyonu oluşturmak için kullanılır ve bu hareketi gerçekleştirmek için tasarlanmış bir dizi özel yapım hizalayıcı geliştirmenin temelini oluşturur.

Invisalign hizalayıcılar, diş laboratuvarında bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim ( CAD / CAM ) süreçleri kullanılarak üretilmektedir. Hizalayıcılar, tedavinin uygun şekilde yönetilebilmesi için düzenli kontrol randevuları sırasında (yaklaşık her dört ila altı haftada bir) bunları tipik olarak bir veya iki kişilik gruplar halinde dağıtan diş hekimine gönderilir. Her hizalayıcı, yaklaşık iki hafta boyunca kendi özel sırasına göre takılmalıdır; bu süre zarfında, dişleri yaklaşık 0,25 milimetreden 0,33 milimetreye kadar küçük artışlarla hareket ettirir. Hizalayıcılar çıkarılabilir olmasına rağmen (yemek yemek, belirli içecekleri içmek ve fırçalamak / diş ipi kullanmak için), dişlerin başarılı bir şekilde yeniden konumlandırılması için günde en az 20 saat takılmalıdır.

Tipik bir tedavi, hem üst hem de alt dişler için 20 ila 30 hizalayıcı gerektirir. Çoğu yetişkin tedavisini bir yıldan daha kısa sürede tamamlar. Bununla birlikte, tedavi süresi belirli hizalama sorununa bağlıdır.

Aday mısınız?

Invisalign şu anda tedavi talimatlarını sadık bir şekilde takip edebilen, tamamen sürmüş kalıcı dişlere sahip yetişkinler ve gençler için onaylanmıştır – her gün ne kadar süre boyunca plakaları takmak zorundadırlar, ne yiyip içemeyecekleri ve ne yiyip içemeyecekleri, takip randevuları için diş hekimine gitme vb. Örneğin, diş hekimleri plastiğin lekelenmesini önlemek için plakaları takarken sadece su içmenizi tavsiye eder. Tedavi tavsiyelerine uymazsanız, tedavi başarısını tehlikeye atabilirsiniz.

Araştırmacılara ve Align Technologies’e göre, Invisalign aşağıdaki hafif diş problemlerini düzeltmek için kullanılabilir:

 • Aşırı kalabalık dişler. Çenede tüm dişlerin rahat veya normal bir şekilde oturması için yeterli yer olmadığında (bir ila beş milimetre).
 • Geniş aralıklı dişler. Çenenin anormal büyümesi veya eksik dişler nedeniyle dişlerin kayması nedeniyle dişler arasında çok fazla boşluk kaldığında (bir milimetre ila beş milimetre).
 • Overbite / overjet. Üst dişler alt dişleri ısırdığında.
 • Çapraz kapanış. Üst ve alt çeneler yanlış hizalandığında, bir veya daha fazla üst dişin ağzın önünde ve / veya yanlarında alt dişlerin içini ısırmasına neden olur.
 • Hafif nüks. Geleneksel diş telleri çıkarıldıktan sonra, tekrarlayan bir diş hareketi meydana geldiğinde.
 • Invisalign ayrıca bazı basit maloklüzyonlar (ısırık düzensizlikleri) için bir tedavi alternatifi olabilir.

Geleneksel Ortodonti ile karşılaştırıldığında

Invisalign, bazı yanlış hizalama durumları veya karmaşık ısırma sorunları için uygun olmayabilir. Karmaşık maloklüzyonlar için sabit ortodontik aletler (geleneksel tel ve braket braketleri) kullanılabilir.

Estetik olarak şeffaf hizalayıcılar kadar çekici olmasa da, günümüzün geleneksel telleri daha küçük, daha az görünür ve daha verimli olacak şekilde iyileştirildi. Bu yeni tel ve braket braketleri, yanlış hizalamayı eskisinden çok daha hızlı düzeltmeye de yardımcı olur.

Sizin için hangi tedavi seçeneğinin uygun olabileceğini yalnızca bir diş hekimi belirleyebilir. Ayrıca bir ortodonti uzmanı (ortodontist) size ortodontik tedavi alternatifleri hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Invisalign uygun değilse, geleneksel ortodonti yine de aşağıdaki koşullar için kullanılabilir:

 • Kalabalık ve aralık beş milimetreden fazla.
 • İskelet maloklüzyonları.
 • Merkezli ilişki / merkez tıkanıklığı içeren tutarsızlıklar (üst ve alt çene eklemlerinin ve çene kaslarının birbirine nasıl yaklaştığı).
 • Ciddi şekilde dönen dişler.
 • Ağzın önünde ve arkasında kapatılması gereken açık ısırıklar.
 • Ağır eğimli dişler.
 • Birden fazla eksik diş bulunan üst veya alt çeneler.
tr Turkish
X
Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var?