Ağız Kokusu Bakteriyel Kökenler

Ağız Kokusu Bakteriyel Kökenler

Ağız kokusu veya ağız kokusu, çok yaygın bir ağız sağlığı sorunudur. Aşağıdakiler dahil her yaştan insanda ağız kokusu olabilir:

  • Kötü diş hijyeni uygulayanlar.
  • Diş temizliğini zor bulan yaşlılar, engelliler ve küçük çocuklar.
  • Diş telleri ve protezler dahil ağız aparatları kullanan kişiler.
  • Sigara içenler ağız kokusuna ve periodontal hastalığa daha yatkındır (ağız kokusuna başka bir katkıda bulunur).
  • Diş çürüğü, gömülü dişler, apse olmuş dişler, periodontal hastalık, alkolizm, kontrolsüz diyabet, böbrek hastalığı, sinüzit, boğaz ve akciğer enfeksiyonları (bronşit gibi), geniz akıntısı, alerji ve ağız kuruluğu gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler. Ağız kuruluğu, yüksek proteinli diyet, lifsiz diyet veya tıbbi durumdan kaynaklanabilir.
  • Belirli vitamin takviyeleri, antihistaminikler, kalsiyum blokerleri, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve psikiyatrik ilaçlar dahil olmak üzere belirli ilaçları kullanan kişiler. Bu maddeler tükürük akışını engelleyebilir veya ağız kuruluğu oluşturarak halitozise yol açabilir. Ağız kuruluğu ayrıca aşırı susama ve diş çürümesine yol açabilir – ağız kokusu için bir kez daha iyi bir temel.
  • Yedikleri belirli yiyecekler nedeniyle susuz kalan zayıf diyet yapanlar ağız kokusu alabilir. Ağız kokusuna katkıda bulunan yiyecekler arasında diyet soda, soğan, baharat, sarımsak, köri, lahana ve kahve bulunur. Dişlerin arasına takılan yüksek proteinli yiyecek artıkları da ağız kokusuna neden olabilir.

Bakteriyel Kökenler

Araştırmacılar, ağız, burun veya midede bakterilerin ürettiği atık hava ile temas ettiğinde ağız kokusunun tipik olarak başladığını belirlediler.

Nazal geçişteki genetik bir anormallik de dahil olmak üzere burun disfonksiyonu, uygun mukus akışını engelleyebilir. Sinüzitte, geniz akıntısında ve alerjilerde bulunan bakteriler, uygunsuz tükürük akışı veya kötü diş hijyeni nedeniyle burundan dilin arkasına geçerek uykuda kalabilir.

Bakteri plağı dişlerden, diş etlerinden veya dişlerin arasından çıkarılmadığında büyümeye devam eder ve sonuçta ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açabilir.

Bakteriyel Kokular

Biyologlar, çok sayıda bakteri türünün ağız kokusuna katkıda bulunduğunu bulmuşlardır. Bu bakterilerin tümü, ceset kokusu (oksijen ve kükürt bileşiklerinin ve / veya kadaverin gibi azot içeren gazların bir kombinasyonu), çürümüş et (çürük), çürük yumurta kokusu (hidrojen sülfür) dahil olmak üzere diğer hoş olmayan koku türlerinde bulunur. kokulu ayaklar (izovalerik asit) ve ayrıca dışkı aroması (metil merkaptan ve skatol).

Bu tür kokuların ağzınızdan çıkabileceğini düşünmek gerçekten de rahatsız edici, doğru diş hijyeninin ve düzenli diş muayenelerinin önemini gösteriyor.

Kötü Nefes Çözümleri: Hijyen, Diyet ve Nefes Yardımcıları

Basitçe ifade etmek gerekirse, iyi diş hijyeni ağızda oluşan ağız kokusunu önler. Dişleriniz arasındaki ve diş etlerinizin etrafındaki yiyecek artıkları, ağız kokusuna neden olan bakteriler için ideal bir ortam oluşturur, bu nedenle sık sık ortadan kaldırmanız gerekir.

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve her dişin arasını daha sık olmasa da her gün diş ipi ile temizleyin. Diş hekiminiz, yüksek proteinli öğünlerden veya kötü nefes ve dehidrasyonu tetikleyen diğer öğünlerden sonra diş fırçalamanın ve diş ipinin özellikle önemli olduğunu söyleyecektir.

Ağız kokusuna neden olan bakteri üremesini azaltmak için sabahları, yatmadan önce ve yemekten sonra antiseptik gargara kullanın. Antiseptik gargara bileşenleri bir üründen diğerine değişir ve klorheksidin, klor dioksit, çinko klorür ve yağları (örneğin okaliptüs yağı) içerebilir.

Dil sıyırıcılar da ağız kokusunu kontrol etmede faydalıdır. Bakterilerin mevcut olabileceği dilin arkasındaki mukusu kazıyın; dile zarar vermemek için nazikçe yapın.

Diş telleriniz, protezleriniz veya diğer diş cihazlarınız varsa, ağız kokusunu önlemek için diş hekiminizin bu cihazları temizlemek için özel talimatlarını izleyin. Bu, özellikle geceleri çıkardığınız cihazlar söz konusu olduğunda geçerlidir.

Doğru Diyet Yapın

Diyet, diş hijyeninde önemli bir rol oynar. Bazı yiyecekler, ağız kokusu olasılığını sınırlamak için tükürük akışını teşvik edebilir; buna bir örnek, çiğ sebzeler gibi lifli gıdalardır. Ve her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmak, bir gece uykusundan sonra, ağzınızda bakteri ve koku oluşma eğiliminde olduğunda tükürük akışını başlatır.

Yeterli su alımı yoluyla susuz kalmamak ağız kokusunun önlenmesi için de önemlidir. Bununla birlikte, yüksek şeker ve asit içeren gazlı içecekler, meyve suları ve diğer içecekler, ağız kokusuna neden olan bakterilerin büyümesini teşvik edecektir.

Ağız Kokusu Yardımcıları Kullanın

Ağız gargaraları, nane şekeri ve sakız kısa vadede nefesi tazeleyebilir, ancak ağız kokusunu tamamen önleyemezler. Bu ağız kokusu yardımcılarını da denemek isteyebilirsiniz:

  • Pipetler şekerli veya yapışkan sıvılar dişlere ve dillere gönderebilir, böylece ağızda ve ev bakterisinde kalamazlar. Pipetler, özellikle uygun diş hijyeninin zor olabileceği yaşlılar, küçük çocuklar ve engelliler için faydalıdır.
  • Ağız kuruluğu hastaları için reçetesiz ve reçeteli ilaçlar yardımcı olabilir. Ağız kuruluğunu gidermek için bazı diş macunları, diş fırçaları, ağız gargaraları ve nefes spreyleri de yapılır. Diş hekiminize hangisinin sizin için en iyisi olduğunu sorun.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.

tr Turkish
X
Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var?